Хімічні речовини в побуті
Зовнішні загрози
ГоловнаХімічні речовиниХімічні речовини в побуті

  У наших оселях можна знайти велику кількість хімічних продуктів, які є невід’ємною частиною повсякденного життя.

Вітальня

Це місце, де збираються члени сім’ї, читають книги та газети, дивляться телевізор або слухають музику. Ця кімната має добре провітрюватися та бути освітленою.

Ошийники проти бліх — використовуються для захисту собак і котів від бліх і кліщів. Вони просочені пестицидами (які також відомі під назвою інсектициди), що є шкідливим для здоров’я людини. Лише дорослі тварини можуть носити ошийники проти бліх. Обов’язково спочатку ознайомтесь з інструкцією з техніки безпеки та помийте руки після того, як вдягнете ошийник від бліх на вашу домашню тварину. Зазначте, що ошийники слід міняти кожні кілька місяців.

Нафталінові кульки — у шістдесятих роках використовувались для боротьби з комахами (зокрема з міллю та чешуйницею), які харчуються природними волокнами, що входять до складу матеріалів нашого одягу. Нафталін – летка ароматична сполука, має специфічний запах. Безпосередній контакт з нафталіновими кульками може спричиняти подразнення шкіри і очей. Лікарями гігієністами доведено, що нафталін, як і всі ароматичні сполуки, може викликати онкологічні захворювання. Тому його використання у побуті заборонено. Якщо у вас збереглись запаси нафталіну – позбудьтесь їх, віднесіть у хімічну або санітарну лабораторію. Після контакту з ними одразу вимийте руки.

Кухня

Кухня – одна з найбільш важливих кімнат у домі. Тут зберігаються харчові продукти, готують їжу, збираються члени родини та спілкуються. Ви будете здивовані, дізнавшись, яка кількість хімічних сполук знаходиться в кухні.

Оцет використовується для приготування багатьох страв. Це слабка кислота і може застосовуватися також для чищення посуду. Однією з основних переваг цього очищувального засобу (яка добре відома людям старшого покоління) є те, що він не шкідливий для природного середовища.

Засоби для миття посуду та пральні порошки Зазвичай вони містять детергенти – СПАР, які утворюють багато піни. Окрім того, ці засоби містять розчинні солі фосфорної кислоти – фосфати. Небезпека потрапляння СПАР у довкілля пов’язана з тим, що піна блокує розчинення кисню у воді. До того ж вони погано розкладаються і довго існують у довкіллі.

Харчова сода використовується для приготування кондитерських виробів. Також може використовуватися для чищення посуду та кухонних пристроїв. Харчова сода – безпечний продукт.

Борошно використовується для приготування хлібобулочних виробів. Нешкідливий продукт.

Інсектициди використовуються для боротьби з тарганами, мухами, мурахами, бджолами, павуками, осами та багатьма іншими комахами. Інсектициди можуть продаватися у різних формах — у вигляді аерозолів, порошків та рідин. Існує безліч препаратів проти комах, тому необхідно уважно вивчити інструкцію перед їхнім застосуванням. Деякі препарати призначені для застосування лише поза приміщеннями. Ті, які застосовуються вдома, не повинні бути у контакті з їжею, посудом або рушниками. Інсектициди можуть завдати шкоди очам або усьому організму. Вдихання їхніх парів також небезпечно для здоров’я. Мийте руки одразу після використання інсектицидів.

Антибактеріальний препарат для чищення використовується для видалення бруду та знищення бактерій. Звичайно до його складу входять вода, певні антибактеріальні пестициди, поверхнево-активні речовини та ароматизатори. Завжди попередньо ознайомлюйтеся з інструкцією щодо застосування препаратів для чищення. Вони можуть спричиняти подразнення очей, шкіри і горла. Використання рукавичок і окулярів сприяє захисту шкіри і очей. Вимийте руки після використання антибактеріальних препаратів для чищення.

Засіб для чищення духовки використовується для очищення внутрішньої сторони духовки. Містить гідроксиди натрію або калію, які можуть спричиняти опіки очей і шкіри. Ці препарати відрізняються надзвичайно високою корозійною активністю на металевих поверхнях. Завжди використовуйте рукавички і провітрюйте приміщення під час використання цих засобів. Не вдихайте їхні пари. Перед використанням ознайомтеся з інструкцією і зберігайте на відстані від джерел тепла і вологи, в місцях, недоступних для дітей.

Відро для сміття використовується для збирання домашніх відходів. Ніколи не викидайте шкідливі відходи у відро для сміття. Зберігайте їх в окремому місці. Зверніться до місцевої служби збирання побутових відходів або місцевих органів влади і з’ясуйте, що необхідно робити з небезпечними відходами.

Комора

Багато людей зберігають різні миючі та очищувальні хімічні речовини в коморі, або у шафах у ванній кімнаті.

Засіб для чищення килимів використовується для видалення плям з килимів. До його складу входять деякі хлоровані сполуки, які можуть завдати шкоди печінці або призводити до втрати апетиту, сонливості або у разі надмірного впливу — навіть до розвитку онкологічних захворювань. Завжди попередньо читайте етикетку та ознайомлюйтесь з інформацією стосовно безпечного використання. Забезпечте належне провітрювання під час застосування засобу, після чого вимийте руки.

Засоби для полірування меблів використовуються для видалення бруду з поверхні меблів та захисту дерева від вологи. Можуть продаватися у вигляді рідини, пасти або аерозолю. Засоби для полірування меблів можуть містити шкідливі хімічні речовини, зазвичай продукти перегонки нафти. Вони можуть подразнювати шкіру, очі, горло і легені. Завжди попередньо читайте етикетку та знайомтесь з інформацією стосовно безпечного використання. Забезпечте належне провітрювання під час застосування засобу для чищення килиму, після чого вимийте руки.

Відбілювачі на основі хлору використовуються для вибілювання білизни та одягу. Це — речовини, які містять гіпохлорит натрію. Відбілюючи речовини можуть входити до складу багатьох побутових очищувальних та дезінфікуючих засобів. Їхня основна дія спрямована на відбілювання, але разом з тим вони застосовуються для знищення бактерій, вірусів та мікробів. Ніколи не змішуйте відбілювачі на основі хлору з іншими побутовими хімікатами — це може спричинити утворення різних кислот та виділення отруйних газів. Відбілювачі на основі хлору можуть подразнювати шкіру, завдавати шкоди слизовим оболонкам дихальних шляхів та очам. При потраплянні на одяг можуть зіпсувати його.

Засіб для очищення водостічних труб використовується для прочищення труб. Зазвичай містить сильну кислоту, або луги які можуть спричиняти опіки та завдавати шкоди очам. Попередньо читайте етикетку. Завжди використовуйте гумові рукавички. Забезпечте належне провітрювання під час застосування засобу для очищення водостічних труб, після чого вимийте руки.

Миючий засіб для прання білизни використовується для прання забрудненої білизни та одягу. Містить різні миючі агенти — зазвичай СПАР, фосфати та ензими. Наявність фосфатів у порошках та миючих засобах необхідна для пом’якшення води та запобігання утворення накипу в пральних машинах. Фосфати – це мінеральні добрива, які при попаданні у водойми сприяють їхньому «цвітінню» - посиленому росту синьо-зелених водоростей. СПАР можуть спричиняти подразнення шкіри та розвиток алергічних реакцій. Завжди попередньо вивчайте етикету.

Харчова сода головним чином використовується для випікання кондитерських виробів, також може застосуватися для миття посуду та інших побутових цілей. Харчова сода — безпечний продукт.

Підвал

Підвали використовуються для зберігання різних речей, частина з яких може бути шкідливою для довкілля та здоров’я людини.

Каністра для бензину (дизельного палива). Зберігання бензину або дизельного палива в гаражах дуже небезпечне або навіть заборонене. Вони є легкозаймистими та можуть спричинити пожежу. Ці обидві речовини отруйні та мають неприємний запах.

Олійні фарби використовуються для фарбування віконних рам, дверей, меблів, стель тощо. Вони містять велику кількість хімічних речовин і розчинників на основі бензину. Деякі фарби містять мінеральні пігменти, виготовлені з солей та оксидів важких металів. Майже усі олійні фарби є шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Вдихання їхніх парів протягом значного періоду часу може спричиняти сухість шкіри, головний біль, нудоту та стомлюваність. Довгостроковий вплив парів олійних фарб може бути причиною виникнення порушень функцій нирок, печінки та складу крові. Завжди попередньо читайте етикету та зберігайте хімічні речовини на відстані від джерел тепла і вологості в місцях, недоступних для дітей.

Латексні, акрилові фарби використовуються як для внутрішнього, так і зовнішнього фарбування стін, дверей, меблів тощо. Основним розчинником латексних фарб є вода. Іноді латексні форми для зовнішніх робіт містять біоактивні інгредієнти (для знищення бактерій та плісняви), які можуть бути шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Зазвичай латексні фарби для внутрішніх робіт є менш шкідливими, але вдихання їхніх парів протягом тривалого проміжку часу може спричиняти головний біль. Завжди попередньо читайте етикету та ретельно дотримуйтесь інструкцій.

Машинні оливи використовуються для змащування двигунів транспортних засобів. Машинні оливи — нафтопродукти, які часто містять небезпечні важкі метали, зокрема мідь, цинк або магній. Деякі компоненти моторних олив є канцерогенами. Недотримання правил їхнього користання (зокрема, злив в каналізацію) може завдати значної шкоди довкіллю. Літр моторної оливи псує мільйон літрів питної води. Оливи є легкозаймистими речовинами.

Протравні барвники та препарати для фінішної обробки використовуються для зміни кольору дерев’яних матеріалів. Їхнім розчинником зазвичай є ЛОС, які завдають шкоди довкіллю. Випари протравних барвників та препаратів для фінішної обробки можуть завдати шкоди шкірі, слизовій оболонці носової порожнини та горла. Зберігайте їх на відстані від джерел тепла і вологості у місцях, недоступних для дітей.

Садові хімікати використовуються для захисту рослин від комах і хвороб, а також для боротьби з бур’янами. Це переважно пестициди, гербіциди та інсектициди. Вони небезпечні для людини, особливо для дітей і потребують обережного поводження. Обов’язково дотримуйтесь інструкцій щодо зберігання та застосування цих продуктів. Зберігайте їх на відстані від джерел тепла і вологості у місцях, недоступних для дітей. Після закінчення терміну придатності не викидайте пусті флакони у відро для сміття, не виливайте в каналізацію та не закопуйте їх у землю — це надзвичайно шкідливо для довкілля.

Відбілювачі на основі хлору використовуються для відбілювання одягу та білизни. Це — речовини (рідини) , які містять гіпохлорит натрію. Відбілюючі речовини можуть входити до складу багатьох побутових очищувальних та дезінфікуючих засобів. Їхня основна дія спрямована на знищення бактерій, вірусів і мікробів. Ніколи не змішуйте відбілювачі на основі хлору з іншими побутовими хімікатами — це може спричинити утворення різних кислот та виділення отруйних газів. Відбілювачі на основі хлору можуть подразнювати шкіру та завдавати шкоди очам. При потраплянні на одяг можуть зіпсувати його.

Інсектициди використовуються для боротьби з мурахами, бджолами, мухами, павуками, осами та багатьма іншими комахами. Інсектициди можуть продаватися у різних формах — аерозолях, порошках і рідинах. Існує безліч препаратів проти комах, тому необхідно уважно вивчити інструкцію перед їхнім застосуванням. Деякі препарати призначені для застосування лише поза приміщеннями. Ті, які застосовуються вдома, не повинні контактувати з їжею, посудом або рушниками. Інсектициди можуть завдати шкоди очам. Вдихання їхніх парів також небезпечне для здоров’я. Мийте руки одразу після використання інсектицидів.

Ванна кімната

У ванних кімнатах часто зберігаються хімічні речовини.

Засіб для чищення унітазу використовується для чищення та дезінфекції унітазу. Містить різні антимікробні препарати, які мають дезінфікуючі властивості. Спочатку ознайомтесь з інструкцією із застосування. Вам слід знати, як використовувати засіб для чищення унітазу. Не змішуйте його з іншими побутовими або очищувальними засобами. Це може спричинити виділення отруйних газів та завдати шкоди органам дихання. Завжди провітрюйте ванну кімнату під час використання засобу для чищення унітазу. Вимийте руки після його використання.

Засоби для видалення цвілі та плісняви використовуються для видалення цвілі та плісняви, що з’являються внаслідок високого рівня вологості та підвищеної температури у ванній кімнаті. Цей засіб зазвичай продається у вигляді рідини або аерозолю. Містить різні фунгіциди на основі солей міді, карбаматів або нітрофенолів. Він викликає корозію металів та є шкідливим для здоров’я людей. Завжди використовуйте рукавички та добре провітрюйте кімнату під час роботи з засобами для видалення цвілі та плісняви. Попередньо ознайомтесь з інструкцією з експлуатації.

Засоби для очищення водостічних труб використовуються для прочищення труб. Зазвичай містять сильну кислоту, або луг, які можуть спричиняти опіки і завдати шкоди очам. Попередньо читайте етикетку. Завжди використовуйте гумові рукавички. Забезпечте належне провітрювання під час застосування засобів для очищення водостічних труб, після чого вимийте руки.

Антибактеріальні препарати для чищення використовуються для видалення бруду та знищення бактерій. Звичайно до їхнього складу входять певні антибактеріальні речовини, поверхнево-активні речовини, вода та ароматизатори. Завжди попередньо ознайомлюйтесь з інструкцією із застосування препаратів для чищення. Вони можуть спричиняти подразнення очей, шкіри та горла. Застосовування рукавичок та окулярів сприяє захисту шкіри і очей. Вимийте руки після використання антибактеріальних препаратів для чищення.

Інсектициди використовуються для боротьби з тарганами, комарами, мурахами, мухами, павуками, осами, бджолами та багатьма іншими комахами. Підвищена температура і вологість приваблюють цих комах у ванну кімнату. Інсектициди можуть продаватися у різних формах — у вигляді аерозолів, рідин та порошків. Існує безліч препаратів проти комах, тому необхідно уважно вивчити інструкцію перед їхнім застосуванням. Деякі препарати призначені для застосування лише поза приміщеннями. Ті, які застосовуються вдома, не повинні контактувати з їжею, посудом або рушниками. Інсектициди можуть завдати шкоди очам або усьому організму. Вдихання їхніх парів також небезпечне для здоров’я. Мийте руки одразу після використання інсектицидів.

Спальня

Оскільки тут ми проводимо багато часу, слід приділяти особливу увагу рівню шуму, освітленню та меблюванню спальні, а також найважливішому фактору — якості повітря. У спальні також є хімічні речовини.

Нафталінові кульки —застосовувались для боротьби з комахами (зокрема з міллю та чешуйницею), які харчуються природними волокнами, зокрема вовною та целюлозою, що входять до складу матеріалів нашого одягу. Нафталінові кульки мають специфічний запах. Безпосередній контакт з нафталіновими кульками може спричиняти подразнення шкіри і очей. Після контакту з ними одразу вимийте руки.

Гараж

У гаражі зберігається багато речей, які містять речовини, що можуть бути небезпечними для довкілля.

Каністра для бензину (дизельного палива). Зберігання бензину або дизельного палива в гаражах дуже небезпечне або навіть заборонене. Вони є легкозаймистими та можуть спричинити пожежу. Ці обидві речовини отруйні та мають неприємний запах.

Акумуляторна батарея (акумулятор) використовується в системах запалювання автомобіля. Акумулятор містить свинець та розчин сірчаної кислоти. Свинець — отруйний метал, який накопичується в організмі людини. Сірчана кислота – небезпечна рідина, яка може спричиняти опіки та обвуглювання шкіри, або навіть сліпоту. Ніколи не порушуйте цілісність акумулятора.

Ліхтар — зазвичай він безпечний та нетоксичний, але деякі батарейки, що використовуються для живлення ліхтаря, можуть містити шкідливі для здоров’я речовини. Завжди збирайте окремо використані батарейки. Зверніться до місцевої служби збору сміття або місцевих органів влади для з’ясування того, як їх потрібно утилізувати надалі.

Машинні оливи використовуються для змащування двигунів транспортних засобів. Машинні оливи — нафтопродукти, які часто містять небезпечні важкі метали, зокрема мідь, цинк або магній. Деякі компоненти моторних олив є канцерогенами. Недотримання правил їхнього використання (зокрема, злив в каналізацію) може завдати значної шкоди довкіллю. Літр моторної оливи псує мільйон літрів питної води. Оливи є легкозаймисими речовинами.

Антифриз використовується в радіаторах автомобілів як охолоджувальна рідина, яка не замерзає взимку. Містить воду у суміші з етиленгліколем, який є надзвичайно отруйною речовиною. У разі потрапляння в організм людини антифриз пошкоджує мозок, серце та нирки, та може призвести до смерті. Етиленгліколь має солодкий смак, тому завжди повинен зберігатися в місцях, недоступних для маленьких дітей. Використовуйте рукавчики для робити з цим препаратом.

Садові хімікати використовуються для захисту рослин від комах і хвороб, а також для боротьби з бур’янами. Дотримуйтесь інструкцій щодо зберігання цих продуктів. Зберігайте їх на відстані від джерел тепла та вологості у місцях, недоступних для дітей. Після закінчення строку придатності не викидайте пусті флакони у відро для сміття, не виливайте в каналізацію та не закопуйте їх у землю — це надзвичайно шкідливо для довкілля.

Сад

 Сад — місце для відпочинку усієї родини. В саду можна знайти кілька хімічних речовин.

Пестициди, інсектициди використовуються для захисту фруктових дерев та овочів від комах і різних хвороб. Дотримуйтесь інструкцій щодо зберігання цих продуктів. Зберігайте їх на відстані від джерел тепла і вологості у місцях, недоступних для дітей.

Після закінчення терміну придатності не викидайте пусті флакони у відро для сміття, не виливайте в каналізацію та не закопуйте їх у землю — це надзвичайно шкідливо для довкілля. Краще зберігати їх в іншому місці — наприклад, у підвалі.

Ошийники проти бліх — використовуються для захисту собак і котів від бліх і кліщів. Вони просочені інсектицидами, шкідливим для здоров’я людини. Лише дорослі тварини можуть носити ошийники проти бліх. Обов’язково спочатку ознайомтесь з інструкцією з техніки безпеки та помийте руки після того, як вдягнете ошийник від бліх на вашу домашню тварину. Зауважте, що ошийники слід міняти кожні декілька місяців.

Відро для сміття використовується для збирання домашніх відходів. Ніколи не викидайте шкідливі відходи у відро для сміття. Зберігайте їх в окремому місці. Зверніться до місцевої служби збирання сміття або місцевих органів влади для з’ясування того, що необхідно робити з небезпечними відходами.