Озоновий шар ...
Глобальні виклики

Озоновий шар

Озоновий шар – шар стратосфери, в межах якого концентрація молекул озону (О3) у середньому в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Товщина озонового шару складає близько 20 км, а максимальна концентрація озону в ньому знаходиться на висоті 18-26 км. від поверхні Землі. Найголовніша функція озонового шару — захист рослин, тварин і людини від шкідливої частини УФ випромінювання Сонця.  

Озоновий шар в 1913 році відкрили французькі фізики Шарль Фабрі та Анрі Б’юіссон. А вже у 1985 році науковці встановили, що озоновий шар почав тоншати. Особливо це стосується Антарктики, над поверхнею якої утворилася «озонова діра», в якій концентрація озону може бути в 2-3 рази нижче від звичайної. Це зумовлює підвищення до небезпечно високих рівнів інтенсивності шкідливої частини спектру ультрафіолетового випромінювання. 

На середніх географічних широтах європейської частини зменшення щільності озонового шару складає приблизно 6-8%. Наземні і супутникові дослідження показали зменшення озонового шару в зимовий період над Північною півкулею.