Роль морів та океанів
Глобальні виклики
ГоловнаМоря та океаниРоль морів та океанів

Роль морів та океанів

Під впливом сонячного тепла, обертання Землі, сонячної та місячної гравітації вода в океанах перебуває у стані постійного руху. Великі океанічні течії змішують теплі води тропіків з крижаними водами полярних морів. Змішування теплої і холодної води відіграє важливу роль у формуванні клімату, життєвих систем океанів і світових запасів риби.

Взаємодія атмосфери з океанами і морями здійснює істотний вплив на клімат і погоду. Океани сприяють обмеженню парникового ефекту шляхом поглинання величезної кількості газів, головним чином СО2.  

Щорічно в океанах утворюється близько 200 млрд. тонн планктону, переважно в береговій зоні. Рослинний планктон — це частина планктону, що представлена рослинними організмами,що існують у товщі води і чиє існування і розвиток залежать головним чином від сонячної енергії і наявності мінеральних солей і СО2. Він є харчовою основою для усіх морських мешканців, його споживає від 200 до 400 млн. тонн риби на рік. 

Морська вода, так само як і дно океанів і морів, багата на мінерали. Один літр морської води містить 29 г солі і 1 г магнію. На дні океану виявлені утворення у формі картоплі, так звані – «конкреції». Вони надзвичайно багаті на магній, нікель і мідь, які легко вилучати. Солону воду також можна знесолювати (дистилювати) і використовувати як питну. 

Впродовж тисячоліть люди використовують моря для рибальства, транспортування і торгівлі. В наші дні до цього додався і видобуток нафти, газу і мінералів, які добувають у прибережних водах. 

На жаль, океани перетворені на звалища побутового сміття, стічних вод, хімічних, ядерних та інших відходів. Усе це починає руйнувати морське середовище.