Вплив
Зовнішні загрози

Вплив

Найпоширенішим наслідком підвищення рівня шуму є роздратування. Роздратування виникає не лише в результаті погіршення рівня та якості спілкування з іншими людьми та порушення сну, але й також через нечітко усвідомлюване відчуття неспокою під час здійснення різних видів діяльності, а також під час відпочинку.  

Порушення сну

Ймовірно, найпоширеніший наслідок впливу шуму – порушення сну. Щоб уникнути порушення сну, необхідно забезпечити, щоб поодинокі шуми (наприклад, ті, що виникають під час польоту літака або проїзду машини) не перевищували 55 дБ.

Утруднення спілкування

Ступінь впливу шуму під час розмови або прослуховування музики залежить від способу передачі інформації. Підвищення рівня шуму змушує підвищувати тон та/або наближатися до співрозмовника для того, щоб вони могли розуміти один одного. 

Рівень шуму приблизно в 35 дБ стає перешкодою у спілкуванні людей. Спокійна розмова неможлива, коли шум перевищує 70 дБ.

Психофізіологічний вплив

Найчастіше йдеться про фізіологічний стрес, а у разі впливу вищих рівнів шуму спостерігаються порушення діяльності серцево-судинної системи. Дослідниками також був відзначений негативний вплив на психічний стан, ефективність та продуктивність діяльності.

Можна зробити висновок, що шум є фактором стресу та викликає помітні зміни кров’яного тиску і серцевого ритму. На пристосування до сильного шуму організм людини витрачає велику кількість енергії, перенапружується нервова система, виникають втома, нервовий і психічний розлади. Особливо важко переносяться раптові різкі високочастотні звуки. При рівні шуму понад 80 дБ послаблюється слух, виникають нервово-психічні захворювання, виразка шлунку, гіпертонія, підвищується агресивність.

Дуже сильний шум (понад 110 дБ) призводить до так званого шумового сп’яніння, а потім – до руйнування тканин тіла, перш за все – слухового апарату. Жінки більш чутливі до дії сильного шуму, і у них за умов звукового дискомфорту виникають ознаки неврастенії.

Вплив шуму на тваринний світ ще не достатньо вивчений. Встановлено, що рослини під впливом шуму повільніше ростуть, у них спостерігається надмірне, навіть повне виділення вологи через листя, можливі порушення клітин, що призводить до загибелі рослин. Гинуть листя і квіти , розміщені біля гучномовця. 

Від шуму реактивного літака гинуть личинки бджіл, самі вони втрачають здатність орієнтуватися, в пташиних гніздах дає тріщини шкаралупа яєць. Від шуму знижуються надої у корів, приріст у вазі свиней, несучість курей. Хворобливо переносять шум риби, особливо у період нересту.   

Економічні витрати

Вплив шуму також має економічні наслідки. Наявність високого рівня шуму на території, що безпосередньо прилягає до будинку, зменшує вартість такого будинку або суму орендної плати. Захворювання, спричинені шумом, втрата продуктивності праці та підвищення рівня нещасних випадків через порушення сну мають свою ціну, але її важко точно встановити.