Якість повітря в закритих приміщеннях
Компоненти довкілля
ГоловнаПовітряЯкість повітря в закритих приміщеннях

Якість повітря у закритих приміщеннях

Традиційно, увага суспільства спрямована на чистоту повітря над відкритими ділянками Земної поверхні. Якості повітря в ізольованих приміщеннях не надають належної уваги або ж про нього взагалі забувають. Досвід показує, що іноді повітря в приміщеннях може бути значно більш забрудненим, ніж назовні, навіть у промислових містах. 

У наші дні люди проводять значно більше часу саме у закритих приміщеннях. Чисте повітря особливо важливе для дітей. Кількість повітря, що вдихають діти по відношенню до їхньої ваги, значно більша, ніж у дорослих. Тому ризик накопичення шкідливих речовин в організмі дітей значно вищий, ніж у дорослих. 

Найбільш розповсюджені забруднювальні речовини у повітрі приміщень:

Формальдегід

Формальдегід — це водорозчинний, безбарвний і дуже токсичний газ, що має специфічний запах. Можливо, ви мали можливість відчути запах формаліну – водного розчину формальдегіду. Використовується при виготовленні дезінфікуючих засобів та консервантів, у агрохімії. Фенол-формальдегідні смоли застосовують як наповнювач при виробництві деревно-тріскових плит у меблевій промисловості. Тому меблі, виготовлені з таких матеріалів, поступово виділяють формальдегід у повітря. Сліди формальдегіду можна виявити також у різних видах мастил, шпалер, фарб, вакси шампунів, паст для зубів, у пиві, вині, тютюні, в матеріалах салону автомобілів і в багатьох інших місцях, де застосовувались такі полімери. Тому, навіть через кілька років, формальдегід продовжує випаровуватися з виробів. Його пари впливають на дихальну систему, шкіру і серце. Один із способів попередити шкідливий вплив формальдегіду — це використовувати цеоліти, мінерали, які мають велику абсорбційну здатність. Цеоліти поглинають формальдегідні пари, а також запахи а інші леткі домішки, що забруднюють повітря.

Радон

Радон — це природний радіоактивний газ, він не має кольору і запаху, утворюється при розпаді радіоактивних елементів урану та радію. Сліди радону можна виявити в розломах Земної кори, в ґрунтових водах, але він може проникати і у приміщення через щілини у фундаментах та на підлозі. Радон важчий за повітря, тому накопичується у підвалах, шахтах, де нема або уповільнена вентиляція. Радон може спричинити онкологічні захворювання. 

Способи впоратися з радоном — це якісна герметизація щілин у домі, також часте провітрювання приміщень та покращення вентиляції.

Азбест

Азбест — це загальна назва групи мінералів, які мають природне походження та зустрічаються в природному вигляді у певних пластах гірських порід. Це стійкий, вогнетривкий та корозійностійкий матеріал. Тривалий час саме через ці властивості азбест використовували як будівельний та ізоляційний матеріал. Однак 30–40 років тому вчені виявили, що вдихання дрібних часток азбесту створює велику небезпеку для здоров’я. Потрапивши до легень, частки азбесту залишаються в них назавжди та викликають серйозні проблеми для здоров’я людини, наприклад азбестоз та онкологічні хвороби. Вплив на здоров’я людини може проявитися через багато років після попадання азбесту в дихальну систему. 

Матеріали, що містять азбест, можуть бути й не такі небезпечні, але роботи з ним треба проводити обережно й виконувати відповідні інструкції як при роботі, так і зберіганні.

Електромагнітні поля

Електромагніті поля — це особлива форма матерії, за допомогою якої здійснюється взаємодія між електрично зарядженими частками. У природному вигляді існує як у живих організмах, так і в зовнішньому середовищі. Про електромагнітне забруднення середовища можна говорити в тих випадках, коли рівень впливу електромагнітного поля, яке діє на людей, вище, ніж відповідна безпечна гранична межа. Проводити тривалий час у таких умовах (наприклад, у зачиненому приміщенні, працюючи на комп’ютері, знаходячись перед екраном телевізора або укриваючись ковдрою з електричним підігрівом) – небезпечно для здоров’я. З’являється дедалі більше доказів того, що тривалий вплив електромагнітного поля на організм може викликати рак, розлади імунної та нервової системи, інші хвороби. Для дітей цей ризик вище. Вчені вважають, що електромагнітне випромінювання впливає на механізм росту клітин. Обережність та розумна поведінка в цьому випадку особливо необхідна.